Ekstremālie selfiji – māksla izmisušajiem

Ja 2014. gads bija kļuvis selfiju portretu fotografēšanu, tad jau 2015. gadā fotografēšana sasniedza pavisam jaunu līmeni.

Cilvēki, pilna vārda nozīmē, ir gatavi sevi upurēt, lai tikai izdotos nofotografēt neaizmirstamu portretu.

Pasaulē ir bojā gājuši daudzi cilvēki brīdī, kad ar mobilā tālruņa palīdzību centās sevi nofotografēt. Nāves gadījumi neattur citus veikt šo neapdomīgo soli un tāpēc nelaimes gadījumi aizvien turpinās. Iepriekšējā gādā no haizivs uzbrukumiem bojā ir gājis mazāk cilvēku, nekā to cilvēku, kuri ir mēģināšu uzņemt selfijus dzīvībai bīstamās vietās. Šī statistika izsauc nemieru daudzās valstīs.

Fotografēšana ir māksla, bet kas tad tā ir par fotografēšanas mākslu, ja prasa tik daudz upuru?

Nevisai sen tika pieņemts lēmums, par rezervāta – Uotertona kanjona, kurš atrodas Kolorado, slēgšanu, tāpēc , ka daži cilvēki selfiju dēļ bija pārsnieguši jebkuru pieļaujamo risku.

“Mēs redzējām, ka daži cilvēki, apbruņojušies ar selfiju ierīci, mēģināja maksimāli tuvu pietuvoties lāčiem, brīžiem tie bija tikai kādi trīs metri” vēlāk stāstīja rezervāta darbinieks Brendoms Rensons.

Jelovstonas parka vadība bija spiesta izteikt brīdinājumu, pēc tam, kad pieci selfiju mīļotāji bija guvuši traumas no bizoņiem, kuri nevēlējās fotografēties.
Austrālijas vadība norobežoja aizu, kura līdzinās kāzu tortei un kura bija kļuvusi ļoti iecienīta jaunlaulāto selfiju uzņemšanai.

Kāpēc tad daži cilvēki ir gatavi riskēt ar dzīvību tādas mākslas dēļ?

Ir iespējams, ka tas var būt saistīts ar vēlēšanos izrādīties, saka Lī Tompsons, kurš ir nofotografējis sevi, visiem pazīstamās Kristus Pestītāja statujas, kura atrodas Riodeženeiro, virsotnē. Viņa selfijs ir uzņemts 2014. gada jūnijā un ir plaši izplatīts sociālajos tīklos.

“Cilvēki redz līdzīgas fotogrāfijas, redz, cik ātri tās izplatās un uzskata, ka var kļūt slaveni 15 minūšu laikā.”, tā stāsta Lī savā intervijā.

Profesionālais fotogrāfs neslēpj, ka fotogrāfija tikta veikta speciāli, priekš viņa tūrisma kompānijas Flash Pack. Viņš saņēma speciālu atļauju, lai varētu uzrāpties statujas virsotnē.

Viņš atzīst, ka selfijus regulāri neuzņem, bet šis bija veikts, tieši priekš viņa kompānijas reklāmas. Viņš saka, ka viņš esot zinājis, ka viņam ir nepieciešams tieši šis kadrs, jo cilvēki ir kā traki uz selfijiem.

Bet viņš atzīst arī to, ka tieksme pēc neprātīgiem selfijiem, kļūst nekontrolējama.

Izturieties pret tiem radoši, bet neriskējiet ar savu dzīvību, tāds ir viņa novēlējums.

Tik tiešām, arī selfiji var būt savdabīgs mākslas veids, bet tikai ir ļoti svarīgi mācēt nospraust robežu, kur beidzas radošums, oriģinalitāte, interesanta pieeja un sākas dzīvībai bīstams neprāts.

Zinātnieki ir veikuši analīzi un izdarījuši secinājumus par cilvēku uzvedību sociālajos tīklos. Rezultāti ir tādi, ka tie cilvēki, kuri lielos daudzumos uzņem selfijus un ievieto tos sociālajos tīklos , ir vairāk nekā citi pakļauti narcisismam un psihopātijai.

Pētījumu vadītāj Džessija Foksa saka, ka cilvēki ir gatavi riskēt tikai tādēļ, lai saņemtu “like” un komentārus.

“Like” dod iespēju noteikt popularitātes līmeni, jo tagad ir par maz ievietot savas fotogrāfijas, jo tā dara visi. Vajag, lai foto būtu pēc iespējas ekstremālāks, tad ir daudz vairāk izredžu izcelties un saņemt novērtējumu.