Glezniecības žanri

Glezniecība ir brīnišķīgs un lielisks mākslas veids, kurš ļauj māksliniekam izteikt savas domas un emocijas ar otas un krāsu palīdzību. Lai gan ikviens var iemēģināt savu roku glezniecībā, profesionāļi izšķir sešus dažādus glezniecības žanrus, kuri dod iespēju kategorizēt visas gleznas un piešķirt tām savu vienu. Nereti viena glezna var ietilps vairākos no šiem žanriem, taču visbiežāk gleznas tiek kategorizētas tikai vienā no tiem.

  • Vēstures glezniecība

history paintingPirmais glezniecīgas žanrs ir vēstures glezniecība. Šo žanru atšķir tas, ka šādas vēstures gleznas visbiežāk attēlo kādu stāstu, kādu notikumu pagātnē, nevis konkrētu un nekustīgu objektu, kā tas būtu portretu glezniecībā. Šis termins radās no latīņu vārda historia, kas nozīmē stāstu glezniecība. Vēsture glezniecības žanra gleznām ir raksturīgs, ka visbiežāk šajās gleznās tiek attēlotas visai cilvēku figūras visai lielā skaitā, kā arī nereti šādām gleznām ir reliģisks, mitoloģisks vai alegorisks raksturs.

  • Portretu glezniecība

portretŠis glezniecības žanrs lielā mērā ir tas, ko tā nosaukums jau pasaka priekšā. Šajā stilā tiek gleznoti cilvēku portreti. Šis žanrs tika radīts, lai attēlotu gleznojamā objekta vizuālo izskatu, parasti cilvēku izskatu. Skatoties no vēstures skatpunkta, portretu glezniecība vienmēr tika saistīta ar bagātiem un vareniem cilvēkiem, ne velti mēs varam ieraudzīt dažādu senu karaļu un slavenu mākslinieku portretus, bet ne parastu iedzīvotāju portretus. Mūsdienās, gan portreti ir kļuvuši par ikvienam cilvēkam pieejamu mākslas veidu, un tagad ļoti bieži tiek veikti ne tikai viena cilvēka, bet arī grupu portreti – piemēram, ģimenes, klases, firmas un dažādu klupu portreti.

  • Žanra glezniecība

žandra gleznTā sauktā žanra glezniecība ir glezniecības stils, kurā tik attēlot cilvēku ikdienas dzīve. Šādās gleznās darbība visbiežāk notiek māju istabās, tirgū, saviesīgā pasākumā vai uz ielas. Mūsdienās to varētu salīdzināt ar foto žurnālismu, kas tiek fotografēts kāds pasākums, ballīte vai vienkārši cilvēku ikdienas dzīve. Lai gan šajā žanrā gleznotās gleznas var būt kā realitāte, tā izdomātas ainas, šis žanrs joprojām saglabā iespēju dot ieskatu konkrēta laika cilvēku ikdienas dzīvēs.

  • Ainavu glezniecība

landcape

Ainavu glezniecība ir vēl viens ļoti populārs glezniecības žanrs, kurā mākslinieki parasti glezno dabas ainavas, piemēram, kalnus, ielejas, kokus, upes, mežus un citus dabā sastopamus objektus. Šim žanram ir raksturīgi liela izmēra darbi, kuros mākslinieks objektus ir sakārtojis tā, lai tie veidotu brīnišķīgu kompozīciju. Nereti šajās gleznās tiek attēlotas kā debesis, tā laikapstākļi, lai padarītu šāda veida darbus reālākus un patiesākus.

  • Dzīvnieku glezniecība

animal paintingLai cik dīvai neliktos, pastāv arī speciāls žanrs gleznām, kuras ir gleznotas, lai speciāli attēlotu dzīvniekus. Līdz pat 18. gadsimtam bija mākslinieki, kuri specializējās šajā žanrā, lai spētu akurāti un pareizi attēlot dzīvniekus sākot no mājdzīvniekiem, līdz pat eksotiskiem dzīvniekiem. Lai gan šādi dzīvnieku gleznotāji ietilpa gleznotāju zemākajā šķirā, tie tik un tā spēja labi nopelnīt, nereti palīdzot ainavu vai portretu māksliniekiem uzgleznot dzīvniekus, kurus tie vēlas attēlot kontētajā gleznā.

  • Klusās dabas glezniecība

still lifeUn visbeidzot nevar aizmirst arī par klusās dabas glezniecību, kura arī spēlē nozīmīgu lomu starp visiem glezniecības žanriem. Klusās dabas glezniecība nozīmē, ka šī žanra gleznotāji glezno pamatā dažādus objektus, sākot no ziediem, līdz ēdienam un citiem cilvēka radītiem objektiem. Šis glezniecības žanrs ir cēlies no Viduslaikiem, kas daudzi gleznotāji specializējās klusās dabas glezniecībā, lai varētu gleznot brīnišķīgas puķu vāzes, simbolus un citus objektus. Nereti klusās dabas gleznas satur arī kādu alegorisku nozīmi, taču tāpat bieži tās vienkārši ir gleznas, kurās attēlots kāds objekts.