Ievērojamākie ielu mākslinieki

Lai gan varētu šķist, ka tādi mākslas paveidi kā grafiti un ielu mākslinieki galīgi neietilpst mākslinieku kategorijā, patiesībā tā nemaz nav. Ielu mākslinieki nav vandāļi, kas apzīmē ēku sienas un asfaltu, bet gan īsti mākslinieki, kuri par savu darbu audeklu ir izvēlējušies ielu un dažādas ēkas. Tādēļ arī šie mākslinieki, īpaši tie, kuru darbi ir ļoti populāri un nes kaut kādu vēstījumi, ir pelnījuši atzinību un atpazīstamību.

1. Banksy

banksyManuprāt, starp ielu māksliniekiem visatpazīstamākais vārds ir Banksy, jo tieši šis mākslinieks uz ielām rada brīnišķīgus mākslas darbus, kuri parasti satur kādu konkrētu vēstījumu vai ziņu, ko mākslinieks vēlas nodot pasaulei. Šis angļu mākslinieks ir veiksmīgi noslēpis kā savu identitāti tā izskatu, un, lai gan citi saka, ka zina, kā Banksy izskatās un kas viņš ir, neviens nevar būt pilnīgi drošs. Bet, neskatoties un šo slēpto identitāti, mēs varam droši teikt, ka šis ielu mākslinieks ir ne tikai talantīgs mākslinieks un gleznotājs, bet arī filmu režisors un aktīvists, kurš iestājas par nozīmīgiem un ļoti cēliem mērķiem. Viņa mākslas darbi, kuri bieži satur visai tumšu humoru un grafiti elementus, ir atrodami visapkārt pasaulei uz dažādu pilsētu ēku sienām un cita publiskā īpašuma.

2. Keizer

keizerVēl viens ļoti pazīstams vārds ielu mākslinieku aprindās ir arī Keizer. Ar šādu pseidonīmu sevi identificē kāds Ēģiptiešu mākslinieks, kurš kā savu darbu ir izvēlējies radīt ielu mākslu un grafiti mākslu. Šis vīrs, kurš līdzīgi kā Benksy izvēlas palikt anonīms, un neviens līdz šim nav noskaidrojis viņa identitāti, savu pasaules atpazīstamību ieguva ap 2011. gadu pēc Ēģiptes revolūcijas, jo viņa darbi, kuri tika radīti uz Ēģiptes pilsētu ēku sienām, protestēja pret militārajiem spēkiem. Vairums Keizera darbi satur dažādas politiskās tēmas, taču pats mākslinieks saka, ka viņa darbu būtība ir likt cilvēkiem domāt un pašiem radīt savu nozīmi ikkatram no viņa darbiem.

3. Sever

severVēl viens gandrīz tik pat populārs ielu mākslinieks kā Banksy ir Sever, kura slavenākais un viens no atpazīstamākajiem darbiem ir “Ielu mākslas nāve”. Šis no Los Andželosas nākošais mākslinieks strādā par sienu gleznotāju, taču brīvajā laikā apzīmē ēku sienas.  Arī viņa darbus var atrast praktiski visā pasaulē, un šos darbus var identificēt pēc to unikālajām krāsām un grafiti dizainiem.

4. Shepard Fairey

shepard faireyŠis ielu mākslinieks izceļas ar to, ka viņš neslēpj savu identitāti, bet lepni rāda savu seju un vārdu ikvenam, kurš tikai jautā. Papildus ielu mākslinieka titulam, šis amerikāņu mākslinieks ir arī grafiskais dizaineris, ilustrātors un aktīvists, kurš savā mākslā iekļauj kā politiskas, ta citas tēmas. Viens no slavenākajiem šī mākslinieka darbiem ir plakāts ar Baraku Obamu un vārdu HOPE jeb cerība zen tagadējā ASV prezidenta bildes. Šis plakāts ir kļuvis par vienu no ietekmīgākajām politiskajām ilustrācijām un skaidri parāda paša mākslinieka attieksmi. Šeparda darbi ir iedvesmojoši daudzus ielu māksliniekus pieņemt nedaudz askētiskāku māslas paņēmienu vai vispār sākt nodarboties ar šo mākslas veidu, kas tikai parāda viņa nozīmīgumu ielu mākslinieku aprindās.

5. Blu

bluUn visbeidzot vērts pieminēt ir arī itāļu ielu mākslinieku, kurš sevi dēvē par Blu. Šis Senigālijā dzimušais mākslinieks ir aktīvs ielu mākslinieku aprindās kopš 1999. gada, un kopš tā laika viņš savus darbus ir atstājis ļoti daudzās pasaules vietās sākot no Dienvidamerikas līdz Itālijai. Saviem ielu mākslas darbiem Blu vienmēr cenšas atrast vislabāko vietu, un tad tur radīt kaut ko tādu, kas ļaus izteikt konkrētu domu vai paziņojumu ikvienam, kurš aplūkos kādu no viņa darbiem.