Krāsas, kas paredzētas gleznošanai

Vai jūs esat pamanījuši, cik daudz dažādu krāsu eksistē mūsdienās? To sortiments ir tik plašs, ka no daudzveidības “acis skrien uz visām pusēm”. Bet ja jūs esat mākslinieks iesācējs, tad orientēties šajā plašajā krāsu daudzveidībā ir vēl sarežģītāk. Pieredzējušiem māksliniekiem, gadu gaitā jau ir iegūta pieredze un tāpēc viņi konkrēti zina, kas tieši viņiem ir nepieciešams, bet iesācējiem, pieredzes gūšana stāv priekšā. Bet ir jāsaka, ka neskatoties uz to, ka krāsu daudzveidība ir tik liela, izvēlēties sev vajadzīgās krāsas nav nemaz tik sarežģīti. Galvenais ir eksperimentēt un izmēģināt pēc iespējas vairāk gleznošanai paredzēto krāsu, tā tiks iegūta pieredze un atrastas “savas” gleznošanai nepieciešamās krāsas.

Akvareļkrāsas

Savas gleznošanas gaitas var uzsākt ar akvareļkrāsām, ar kurām mēs esam pazīstami jau kopš bērnības. To lielākais pluss ir caurspīdīgums, tāpēc tās ir iecienījuši daudzi gleznotāji. Gleznas, kuras ir gleznotas ar akvareļkrāsām izskatās vieglas un košas. Krāsu ir viegli paņemt ar otu, tā labi klājas uz papīra, bet zīmēšanas tehnika, šajā gadījumā ir viena no sarežģītākajām, tāpēc, ka krāsa, bieži vien ir ļoti “nepaklausīga”. Pieredzējis mākslinieks ar akvareļkrāsu palīdzību viegli uzzīmēs liriskas miniatūras, kurās lieliski tiks atspoguļots dabas garastāvoklis. Šī tehnika ļauj gleznot dabas skatus un pat portretus. Līdz pat mūsdienām ir saglabājušies Rafaela, Rubensa un citu mākslinieku darbi, kuri ir zīmēti ar šo krāsu palīdzību.

Akrila krāsas

Polimēra vielas, kuras tiek izmantotas kā saistvielas akrila krāsās, pārklās jūsu darbu ar izturīgu plēvi un pasargās no nelabvēlīgas ietekmes. Mūsdienīga, vienkārša, noturīga un vienlaicīgi arī skaistā akrila krāsa var tikt uzklāta uz jebkuras virmas, pat bez priekšlaicīgas virsmas sagatavošanas. Krāsas un toņi, akrila krāsām ir samērā daudzveidīgi. Ir pieejamas gan šķidrās, gan biezās krāsas. Pirmās tiek izmantotas gleznošanai uz gludām virsmām, bet ar biezo akrila krāsu var iegūt darbus, kuriem ir interesanta faktūra. Tā ātri žūst, to nav iespējams nomazgāt, tā neizbalē saulē. Nožūstot krāsa nemainās.

Tempera krāsas

Tempera krāsas, atšķirībā no akrila krāsām, ar laiku var mainīt savu izskatu. Pēc tam, kad tās ir nožuvušas, tās nav iespējams nomazgāt ar ūdeni. Šīs krāsas ir lielisks instruments ainavu gleznotājiem un lielisks palīgs dekoratīvā dizaina darbos. Ja jums ir bagāta pieredze, tad jūs varat izmantot jebkuru tehniku un gleznot ar tām gan uz papīra, gan uz audekla. Tempera krāsu priekšrocība ir tajā, ka tās ātri žūst un ir ļoti noturīgas, jūs droši varat gleznot ne tikai uz kartona, finiera, papīra vai audekla, bet arī uz apmetuma, stikla vai sintētiskā linoleja.

Eļļas krāsas

Eļļas krāsas ir viens no galvenajiem materiāliem gleznošanā. Tās tiek izmantotas jau kopš 6. gadsimta un cik daudz mākslas šedevru ir uzgleznots ar to palīdzību! Strādāt ar eļļas krāsām var mierīgi un ilgi, bet pats galvenais, ar šo krāsu palīdzību var radīt visreālākās gleznas, kuras ir neparasti spilgtas. Darbojoties ar šīm krāsām, viss ir atkarīgs no tā, kas jums patīk, jūs varat veidot matētu slāni, plānu vai biezu slāni, tumšu vai gaišu slāni. Par saistvielām šajās krāsās tiek izmantota linu eļļas vai arī citas, dabīgas eļļas. Krāsas ir samērā noturīgas pret gaismu. Krāsas ir viegli sajaukt savā starpā. Vislabāk ar eļļas krāsām ir zīmēt uz linu audekla, bet var izmantot arī citu materiālu: kartonu, papīru un visas koka virsmas. Lai gleznotu ar eļļas krāsām ir nepieciešamas iemaņas, tāpēc pēc speciālista padoma, šajā gadījumā varētu būt grūti.

Guaša krāsas

Guaša krāsas vienlaicīgi ir gan ļoti vienkāršs, gan ļoti sarežģīts materiāls. Ar guaša krāsām zīmē gan bērni, gan slaveni mākslinieki – dažas Pikaso un Rubensa gleznas tika gleznotas ar šo krāsu palīdzību. Ar šo krāsu var viegli izlabot jebkuru defektu, bet ir grūti panākt vajadzīgo krāsas toni. Atliek tikai eksperimentēt. Salīdzinājumā ar eļļas krāsām, tās nav tik noturīgas, toties ir pilnībā nekaitīgas.