Māksla uz stikla. Vitrāžas gleznojumi

Jau kopš seniem laikiem, cilvēki ir gleznojuši ne tikai uz audekla, papīra, bet arī uz stikla. Tāda, stikla apgleznošanas tehnoloģija, ir izpelnījusies neviennozīmīgu attieksmi. Vieni to uzskata par pseido mākslu, bet citi to vērtē augstāk par klasisko vitrāžu.

Kas ir vitrāža?

Klasiskajā nozīmē – tā ir jebkura, dekoratīva rakstura kompozīcija, kuras tapšanā ir izmantoti materiāli, kuri laiž cauri gaismu. Parasti, tās veidošanai tiek izmantoti stikla fragmenti, kaut arī tas nav vienīgais tapšanas variants. Īstenībā, tā ir mozaīka, kura ir izveidota un piestiprināta, no dažādiem stiklu paraugiem. Vitrāžu gleznošana atšķiras ar to, ka tās tapšanā tiek izmantots viens vesels “audekls” un krāsas tiek uzklātas tam virsū.
Ja ir ievēroti visi noteikumi, tad galarezultāts ir tieši tāds pats, kā klasiskajai vitrāžai. Kaut gan šī tehnoloģija, ir daudz vienkāršāka. Piemēram, ja jums vajag noformēt pamatu, tad ir daudz vieglāk uzzīmēt, nekā savienot daudzos elementus.

Gleznošanas veidi

  • Visvairāk izplatītā ir logu apgleznošana
  • Sadalošā. To izmanto, lai noformētu ne tikai iekšējā sienas, bet arī durvis. Šis apgleznošanas īpatnība ir tā, ka krāsas tiek uzklātas no abām pusēm un tiek ievērots zīmējuma simetriskums.
  • Griestu. Stiklu griestus reti kur uzstāda, bet efekts, ja ir pareizi uzstādītas gaismas, ir vienreizējs.
  • Gleznu. To izmanto atsevišķu interjera elementu izgatavošanai.
  • Aksesuāru. Te tiek domāts par dažādu priekšmetu apgleznošanu – krūzīšu, vāžu, glāžu, u. t. t. Tieši šis veids vislabāk der iesācējiem, kuri ir nolēmuši apgūt šo mākslu un kļūt par lietpratējiem šajā joma.

Iesācēji, ir ļoti iecienījuši, akrila krāsas uz ūdens bāzes. Kāpēc? Pirmkārt, jau tāpēc, ka tās var viegli nomazgāt, var viegli izlabot uzzīmēto zīmējumu, pārveidot zīmējumu. Otrkārt, tām nav specifiskas smaržas. Darbs ar sintētiskajiem materiāliem, prasa atbilstošus apstākļus, un pirmām kārtām, jau labu telpu vēdināšanu. Bet tas vēl svarīgāks kļūst tad, ja telpā atrodas mazi bērni. Treškārt, šīs krāsas ir viegli sajaukt, iegūt vajadzīgo toni un šķīduma konsistenci. Vienīgais šo krāsu trūkums, kurš ir jāņem vērā, tās ir nenoturīgas, ja atrodas pārlieku mitros apstākļos.

Pirms krāsu iegādāšanās, vajag apskatīties sastāvu. Krāsai, obligāti ir jābūt paredzētai gleznošanai pa stiklu vai keramiku. Vēl, apskatieties izgatavošanas datumu, jo ja tās nebūs “svaigas”, strādāt būs grūti.

Lakas pielietošana, paliek katra gleznotāja paša ziņā, kaut gan speciālisti, tomēr iesaka, zīmējumu noklāt ar bezkrāsaino laku. Tas radīs savdabīgu spīdumu, kā arī pasargās no šķidrumiem, kuri var izšķīdināt krāsu.

Lai gleznotu, vajag iegādāties arī otas. Ja jūs esat izvēlējies strādāt ar akrila krāsām, tad jums darbam būs nepieciešamas mīkstas otas, kuras ir izgatavotas no mākslīgiem materiāliem. Ņemot vērā to, ka jums nāksies ne tikai uzklāt krāsu, bet vēl, arī vilkt daudz dažādu līniju, tad jums ir nepieciešamas dažādu izmēru, vairākas otas.

Kontūru krāsa ir nepieciešama, lai nodalītu krāsas, citādāk, tās var saplūst un zīmējums neizdoties.