Mākslinieki un narkotikas

Mēs taču visi zinām stereotipu, ka mākslinieks ir tas kurš nedomā par ikdienas dzīvi, lieto narkotikas un savā nodabā rada savu mākslu un tādēļ mēs viņus arī saucam par bohēmistiem vai vienkārši dīvaiņiem. Bet kāpēc tad māksla iet roku rokā ar apreibinošām vielām tā nevienam nav skaidrs, jo reti kad cilvēki ir gatavi uzklausīt to, ko viņiem šie mākslinieki mēģina pastāstīt un uzskata viņus vienkārši par narkomāniem un atkarīgajiem. Bet, vai jūs kādreiz esiet iedomājušies, ka šīs dažādās vielas patiesībā varētu būt noderīgas un tā teikt atvērt prātu uz jaunām un kreatīvām idejām? Visticamāk, ka nē, tāpēc arī šodien mēģināšu jums par šo vairāk pastāstīt.

Par piemēru varam ņemt pasaulē visvairāk izmantoto narkotisko vielu, kas ir alkohols. Šī narkotiskā viela ļauj cilvēkam atslēgt priekšējo smadzeņu daļu, kas ir domāta ikdienas loģiskajai domāšanai un tādā veidā radīt optimālus apstākļus mākslas radīšanai. Kreativitāte parasti rodas no dažādām nesaistītām lietām, kad tās tiek savienotas un apskatītas citā gaismā un alkohols ir viena no vielām, kas to palīdz izdarīt. Tieši tāpēc bieži vien mākslinieki ir tie, kas dodas uz rehabilitācijas klīnikām gan dēļ tā, ka vienkārši nevar kontrolēt savu atkarību, gan arī dēļ sabiedrības spiediena. Ir divu veidu cilvēki, kur pirmie ir tie, kas alkoholu lietu lai tā teikt “atpūstos” bet otri, kas šo vielu lieto lai izmainītu savu domāšanu un veidotu jaunas un interesantas idejas. Pirmā grupa parasti ir tā, kas aizraujas pārāk traki ar šo vielu, jo viņiem pēc jebkura padarītā darba ir vajadzīgs iemalkot alu vai kādu citu dzērienu, bet otrā, kas šo vielu izmanto mākslas vajadzībām parasti to lieto mazos daudzumos un vairāk par 2 alus pudelēm nedzer, jo savādāk rodas pretējs efekts kārotajam, un nav neko iespējams izdarīt.

Nākamā viela, ko varam apskatīt ir marihuana, jeb kaņepes, kas Latvijā vēl pagaidām ir nelegāla, bet citviet pasaulē jau cilvēki sāk saprast, ka šī viela ir nekaitīgāka kā alkohols un cigaretes un tāpēc arī cilvēki to aizvien vairāk sāk lietot. Bet marihuāna labākā īpašība nāk no tā, ka šī viela ļauj domāt daudz kreatīvāk, jo ļauj cilvēka smadzenēm sasaistīt daudz attālākus konceptus un veidot vienotu domu gājienu no kura ir iespējams iegūt daudz un dažādas jaunas idejas. Protams, ja kaņepes tiek lietotas tikai izklaidēm, tad no tā nebūs nekādas jēgas, bet ja šī viela tiek lietota kreatīviem mērķiem un, lai palīdzētu risināt dažādas problēmas, tad tās jau ir pavisam kaut kas cits un pat slavenais Karls Seigans bieži vien uzpīpēja kaņepes un teica, ka tās viņam palīdzēja izdomāt daudzas viņa slavenās idejas.

Māksliniekiem, lai radītu tiešām izcilu mākslas darbu nereti ir jāmāk atslābināties un izmest no galvas ikdienas rūpes un raizes un šīs narkotiskās vielas bieži vien dod tieši šādu efektu, tāpēc nākamreiz, kad nosauc šādu cilvēku par narkomānu padomā, ka bez šīm vielām, visticamāk, ka liela daļa no skaistajām lietām, kas mums ir pieejamas nebūtu!