Mistiskākie mākslas darbi

Ikvienu no mums šajā neaptverami plašajā pasaulē kaut kas biedē, tomēr ir lietas, parādības un apstākļi, kas biedē vairākumu cilvēces, piemēram, nāve, neārstējamas slimības, karš, globālas kataklizmas vai pat uzstāšanās publikas priekšā. Skaidrs ir viens – tas var būt jebkas, pat visneiedomājamākais absurds, tomēr nereti mums ir bail, bet mēs nespējam izskaidrot, no kā tieši. Šādas bailes visbiežāk rodas no mistikas, kas ir noslēpumaina, neskaidra, nesaprotama, nezināma jeb, vienu vārdu sakot, mistiska. Jā, arī no nezināmā cilvēkiem ir bail. Pasaules mākslas vēsturē ir bijuši vairāki mākslas darbi, kas ir izpelnījušies pasaules līmeņa popularitāti un slavu tieši sava misticisma dēļ – ar tiem saistās mistiski un nereti arī baisi notikumi, kā arī, uz tiem skatoties, pārņem neomulīgas sajūtas vai pat bailes. Aplūkosim šos slavenos mākslas darbus, kas ir uzskatāmi par mistiskākajiem pasaules mākslas šedevriem.

1. Zdzislaw Beksinski – “Oils”. Šis poļu mākslinieka Zdzislava Veskinskaja mākslas darbs nebūt nav vienīgais viņa mistiskais darbs. Vairumā šī mākslinieka darbu ir attēloti deformēti cilvēki un grūstoša pasaule. Par labāko savas radošās darbības laiku viņš dēvē XX gadsimta 60. – 80. gadus, ko viņš sauc par “fantāzijas periodu” – tieši šajā laika periodā viņš radīja dīvainas gleznas gotiskā stilā, kurā attēloti skeleti, totālas nāves šausmas, kā arī postījumi un postapokalipse.

2. Stephen Gammell – “Skelleton Horse”. Šis mākslinieks rada mākslas darbus, zīmējot tos ar zīmuli un ogli, tomēr šie šķietami vienkāršie zīmējumi uz cilvēkiem atstāj neizdzēšamu iespaidu, proti, daļa bērnu uz tiem nespēj paskatīties, neizlejot gaužas asaras.

3. Bruno Amadio – “Crying Boy”. Līdz ko mākslinieks bija pabeidzis šī mākslas darba radīšanu, viņa studija pilnībā nodega, atstājot vien kaudzi pelnu. Vienīgais, kas izdzīvoja šajā postošajā ugunsgrēkā, bija šī mistiskā glezna. Pašu puiku – bāreni – , kurš ir attēlots šajā gleznā, nedaudz vēlāk notrieca automašīna. Interesanti, ka arī vēlāk ne vienu reizi vien šīs gleznas eksemplāri tika atrasti mājās, kas cietušas postošos ugunsgrēkos, neskatoties uz to, ka neviens cits šo gleznu nav pārzīmējis. Kā runā tautās, šī glezna nes ugunsnelaimes, jo tajā mitinās mirušā puikas dvēsele.

4. Bill Stoneham – “Hands Resist Him”. Šī glezna tiek uzskatīta par vienu no šausminošākajām, ko cilvēce jebkad ir redzējusi. Šī mākslas darba īpašnieki stāsta, ka glezna nereti atdzīvojoties, no tās pazūdot dažādas detaļas, kā arī cilvēki, kas jebkādā veidā ir saistīti ar šo gleznu, ir nolemti mokošai vai traģiskai nāvei.

5. Francis Bacon – “Painting”. Šī britu mākslinieka daiļrade ir pazīstama ar savām sirreālistiskajām un homoerotiskajām gleznām, kas uz cilvēku prātiem iedarbojas postošā veidā. Kā runā, jo ilgāk uz šī mākslinieka darbiem cilvēki skatās, jo nelāgākas sajūtas un postošākas domas tos pārņemot.

6. Jane Alexander – “The Butcher Boys”. Šī māksliniece ir pazīstama ar savām neparastajām un mistiskajām skulptūrām. “The Butcher Boys” ir viena no tādām skulptūrām, kas attēlo vīriešu dzimtas pārstāvjus bez ģenitālijām, acīm, ausīm, mutēm un aplauztiem ragiem, simbolizējot cilvēku un apkārtējās vides ignorēšanu un nesaprašanu.

7. Joel-Peter Witkin – “Photography”. Šis mākslinieks ir dīvains fotogrāfs, kurš ieguva slavu, pateicoties liliputu, transvestītu, transseksuāļu, hermafrodītu, invalīdu, kā arī mirušu cilvēku fotografēšanai.