Sākam, kopā ar bērniem, nodarboties ar tēlotājmākslu

Kas ir vajadzīgs, lai sāktu šo jauko un interesanto nodarbi?

Iepazīšanās un iedziļināšanās tēlotājmākslas pasaulē var sākt uzreiz divos virzienos – praktiskajā (zīmēšana , veidošana un citi, ar rokām veicami darbiņi) un teorētiskajā (studēšana, tas nozīmē, ka jūs kopā ar bērnu apskatāt īstus mākslas darbus, kurus ir radījuši slaveni meistari). Ticiet mums, viena nodarbe no otras, nav atdalāmas, bet jūsu mazuļa jaunradei lielu labumu sniegs, kaut vai tikai virspusējas zināšanas mākslas vēsturē.

Ar ko sākt?

Protams, ka ar praktiskajiem un teorētiskajiem materiāliem.

Zīmēšana.
Lai zīmētu ir vajadzīgas dažādu veidu krāsas vai dažādu veidu, toņu zīmuļi. Praksē ir pierādījies, ka, vismazākajiem māksliniekiem vislabākās ir guaša krāsas.
To priekšrocības:
Viegli nomazgāt bērnu un viegli izmazgāt drēbes.
Ātri nožūst, vienalga uz kāda materiāla ir uzklātas.
Uz nožuvušajām guašas krāsām var zīmēt citā krāsa – guašas krāsas nav caurspīdīgas.
Krāsa ir nekaitīga – nevienam jaunajam māksliniekam no tām nav bijusi alerģija.
Visbeidzot, tā ir negaršīga ( vismazāko mākslinieku mammas to sapratīs un novērtēs). Vienreiz to nogaršojot (tas bērnam nenodarīs neko sliktu), visticamāk, ka pēc tam, bērns krāsas izmantos tikai tieši tam, kam tās ir paredzētas – zīmēšanai.
Trūkumi.
Krāsu iesaiņojumam ir ļoti stingri vāciņi, kurus bērns bez pieaugušo palīdzības nevar ne atvērt, ne aizvērt. Izvēlieties tās krāsas, kuru vāciņus ir viegli aizskrūvēt un atskrūvēt, jo slikti aiztaisītas krāsas ātri izžūst.
Ierobežots krāsu daudzums. Interesanta krāsu gamma – ir viens no galvenajiem nosacījumiem bērnu mākslas darbam, viss pārējais – zīmējuma kompozīcija un skaistums, atnāks vēlāk. Bērnam, jau pirmajā zīmēšanas reize ir jāmāca sajaukt krāsas, vispirms uz lapas, tad paletē.
Krāsu īsais mūžs, tāpēc ka mazi bērni, krāsas klāj biezā slānī un viena krāsu bundžiņa , var tikt iztērēta tikai priekš viena zīmējuma. Esiet gatavi tam, ka krāsas būs jāiegādājas bieži.
Kādreiz krāsām ir pārāk koši, indīgi toņi, izvairieties no tādiem, jo tie nepalīdzēs veidot māku “sajust krāsu”.
Guaša krāsas, izžūstot, maina toni, bet mazo gleznotāju tas sevišķi neuztrauc, bet profesionālie gleznotāji, tieši tāpēc, savos darbos neizmanto šīs krāsas.

 

 

Akvareļa krāsu priekšrocības.
Krāsas ir maigas, caurspīdīgas, zīmējums izskatās viegls un gaisīgs.
Viegli nomazgāt bērnu un izmazgāt apģērbu, ir nekaitīga, ja nokļūst mutē (tikai tad, obligāti jāizvēlas krāsas, kuras ir paredzētas maziem bērniem).
Ir ērti iesaiņotas
Akvareļa krāsu mūžs ir ilgāks nekā guaša krāsu mūžs, viena iepakojuma pietiek ilgam laikam.
Trūkumi.
Ja pret tām izturas ne visai pieklājīgi, tad tās ātri smērējas, ātri notek, diezgan ilgi žūst.
Ja uz lapas uzklāj vairākas kārtas krāsas, tad visticamāk, ka zīmējums izskatīsies netīrs, jo krāsas nepārklāj viena otru, bet sajaucas kopā. Tad, kad bērns jau puslīdz būs iemācījies apieties ar otām, iegādājieties tādas krāsas un jūsu jaunā talanta priekšā atklāsies jaunas iespējas.
Darbs ar akvareļa krāsām, prasīs daudz lielāku meistarību un pieredzi, nekā zīmēšana ar guaša krāsām.

Ar ko zīmēt?
Lai varētu zīmēt, jums būs nepieciešamas otas. Iesākumam, nopērciet 2 – 3 otiņas, tievo, vidējo un resno. Pirmās divas var būt pirmais vai otrais numurs, vislabāk izgatavotas no vāveres sariem, bet var arī citas, no resnajām derēs 9, 10 vai 11 numurs. Nepērciet lētos otu komplektus, tām izkritīs visi sari, pirms vēl bērns būs iemācījies zīmēt.