Zīda apgleznošana

Daudziem no mums liekas, ka zīmēt var uz audekla, uz papīra un mēs pat iedomāties nevaram, ka īstus mākslas darbus var iegūt arī zīmējot uz zīda.

Zīda apgleznošana ir viens no senākajiem amatiem, kurš ir ļoti populārs arī mūsdienās. Tas ir tāpēc, ka jebkurš cilvēks, var mēģināt atklāt sevī mākslinieka talantu, realizēt savas mākslinieciskās ieceres. Šeit nepastāv ierobežojošo likumu, nav lielu materiālo izdevumu, te katru nepareizo otas triepienu var pārvērst jaunā, neparastā zīmējuma detaļā. Apgleznoto zīdu var ielikt rāmītī un jūsu istabu rotās neparasta glezna, to var pārvērst par šalli, lakatu vai izdomāt tam kādu citu, vēl nezināmu pielietojumu.

Lai sāktu zīda apgleznošanu ir vajadzīgs:

  • zīds. Mūsdienās, veikalos ir liels, dažādu zīdu piedāvājums, tāpēc jūs varat izvēlēties to, kurš jūsu sirdij ir vistīkamākais. Vēlams ir sākt nevis ar pavisam plāno, bet ar vidējā biezuma zīdu, tāpēc, ka apgleznot to, iesācējiem, ir vienkāršāk.
  • krāsas. Tās ir dažādas, vienas var atšķaidīt ar ūdeni, citām ir vajadzīgs spirts. Komplektā obligāti ir jābūt kontūru sastāvam, kurš ir paredzēts konkrētai krāsai, šķaidītājam, ar kura palīdzību var izveidot nepieciešamās krāsas kontūru, aplikatoram priekš krāsām, destilētajam ūdenim (krāna ūdeni lietot nedrīkst) un spirtam, krāsu atšķaidīšanai.
  • palete, pipetes, krāsu sajaukšanai, alumīnija folija, pauspapīrs, rāmītis un piespraudes auduma nostiprināšanai, papīra līmlenta, dažādu izmēru dabīgo materiālu olas, izsmidzinātājs, sāls, stipri diegi, fēns, gludeklis, rāmīši, krellītes, spīdumi.

Pirms apgleznošanas zīds jāizmazgā. Atcerieties, ka pēc mazgāšanas zīds saraujas, aptuveni 2 – 3 cm uz 1 metru. Pēc mazgāšanas zīdu vajag izgludināt un piespraužu palīdzību nostiprināt uz rāmīša.

Pastāv vairāki, zīda apgleznošanas veidi, tāpēc katrs var izvēlēties to, kurš viņa dvēselei un sirdij ir tuvāks. Katra tehnika slēpj sevī neiedomājami daudz interesantu iespēju.

Akvareļu tehnika
Šīs tehnikas pamatā ir pakāpeniska krāsu pārejā no vienas otrā, kuras izveido interesantas krāsu gammas. Kontūru krāsu šeit neizmanto. Uz rāmīša nostiepto zīdu samitrina ar sūkļa vai otu palīdzību. Uz mitrā zīda, ar otu izdara triepienu, kurš atbilst izvēlētajam sižetam. Uz mitrā zīda, krāsa vienmērīgi izplūst un veido galvenās toņu pārejas. Ja, kādu laukumu vajag izbalināt, tad zīdam ir jāpievieno ūdens, braucot ar slapjiem pirkstiem vai platu otu pa audumu, panāciet pakāpenisku toņu savienošanos. Pēc fona uzklāšanas, ar fēna palīdzību, ar siltu gaisu, tikai ne ar karstu, izžāvējiet zīdu. Pēc tam, kad zīds būs izžuvis, ar plakanas otas palīdzību uzklājiet šķidrumu (2 daļas kontūra sastāva un 7 daļas kontūra sastāva šķaidītāja) pa visu audumu un atkal izžāvējiet ar fēnu.

Uz gatavā fona var zīmēt visdažādākos zīmējumus. Interesantu efektu var panākt zīmējot ar kokteiļu salmiņu. Vajag uz zīda uzpilināt pilienu krāsas un stipri pūst salmiņā iekšā, krāsa izplūdīs pa nogruntēto virsmu un atstās dīvainus, izplūdušus zīmējumus. Izžāvējiet un nostipriniet krāsu.